Lut 01 2017

Moda na wypoczynek na polskim wybrzeżu: Dziwnów

Autor: o godz. 02:22 kategoria: Bez kategorii

Dziwnów to jedna z najwspanialszych wakacyjnych miejscowości w Polsce. Miasto leży na terytorium województwa zachodniopomorskiego. Jest częścią powiatu kamieńskiego oraz stolicą Gminy Dziwna. Na stałe mieszka tutaj prawie trzy tysiące osób, ale takiego miejsca zamieszkania zazdroszczą im miliony. Dziwnów to “wodne miasto”: jest otoczone przez wody Bałtyku, Zalewu Kamieńskiego, Zatoki Wrzosowskiej i rzeki Dziwny. Takie położenie sprawia, że jest istnym rajem dla miłośników wszelakich sportów wodnych i dla wędkarzy.

Miasto ma bardzo wysokie notowania w turystycznych rankingach i jest jednym z najbardziej pożądanych miejsc do wypoczynku letniego. Lokalna baza noclegowa [Dziwnów w spisie Meteora] może pochwalić się ilością dwudziestu tysięcy “miejscówek”. Noclegi wypada jednak zamawiać ze sporym wyprzedzeniem – w sezonie będzie bardzo trudno znaleźć coś wolnego.

Dziwnów jest dziełem pamiętającym czasy XIII wieku n.e. Osada ukształtowała się jako handlowa, a to głownie dzięki temu, że przechodził przez nią ważny szlak handlowy, który miał łączyć Morze Bałtyckie z Zalewem Szczecińskim. Niestety Dziwna została zasypana przez piach i miasto straciło rozmach. Osada stała się rybacka, chociaż niektóre źródła wskazują na trudnienie się mieszkańców obróbką bursztynu. Kolejna szansa nastała wraz z modą na kurowanie się nad Bałtykiem, przy czym Dziwnów okazał się być jednym z miast pionierskich, które odgrywało szczególną rolę w promowaniu tej mody. Kuracjusze zaczęli przyjeżdżać tutaj już w trzeciej dekadzie XIX wieku i wtedy też Dziwnów stał się znanym uzdrowiskiem. Były tutaj eksploatowane źródła solanek. Pod koniec XIX wieku pobudowane zostały łazienki solankowe i borowinowe. II wojna światowa była nieszczęściem dla całej Polski i tuż po jej zakończeniu miasto utraciło prestiżowy status uzdrowiska, i do tej pory go nie odzyskało, chociaż warunki klimatyczne aż krzyczą ,by Dziwnów wyspecjalizował się w leczeniu chorób chociażby układu oddechowego.

Plaża jest ogromną atrakcją dla wczasowiczów, ale nie ma w tym nic dziwnego. Każdy, kto pojawia się w nadmorskiej miejscowości wyraża głęboką potrzebę obcowania z energią Bałtyku. Jest tutaj wyznaczone kąpielisko morskie, zatem kąpiele morskie są bezpieczne. Amatorzy większych morskich atrakcji mogą zdecydować się na propozycje rejsów, których jest w Dziwnowie pod dostatkiem.

Na razie brak odpowiedzi

Adres Trackback | RSS komentarzy

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.